Κλειστά όλα τα σχολεία της Αττικής αύριο λόγω έντονων καιρικών φαινομένων

Λόγω των ιδιαίτερα έντονων και επικίνδυνων καιρικών φαινομένων και της επαγόμενης δυσκολίας λειτουργίας των σχολείων και μετακίνησης των μαθητών, με απόφαση της Περιφερειάρχη, Ρένας Δούρου αύριο, Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου θα παραμείνουν κλειστά όλα τα σχολεία Α’Βάθμιας και Β’Βάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής.

Επιλογή προσφοράς για εκπαιδευτική επίσκεψη στην Χάγη στα πλαίσια του THIMUN

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης στην Χάγη από  27/01 ως  02/02/2019 ( ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΗΝ. ΕΘΝΩΝ ΧΑΓΗΣ-THIMUN) το σχολείο κατόπιν προκήρυξης που δημοσιεύτηκε στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Β΄Αθήνας έλαβε τις εξής προσφορές
Επιλέγη η προσφορά του Smile Acadimos
Ιδιωτικό Συμφωνητικό

Εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής μαθητών

Σε συνέχεια της με αρ. πρωτ. 141992/Δ2/3-9-2018 εγκυκλίου, επισημαίνεται ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές θα είναι σε λειτουργία από την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 12.00 έως την Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 24.00 προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής-δηλώσεις προτίμησης για ΓΕ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή τους/τις ίδιους/ίδιες εφόσον είναι ενήλικοι/ες, σύμφωνα με την αρ. 10645/ΓΔ4/22-1-2018 ΥΑ (Β΄ 120). Οι παραπάνω ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης υποβάλλονται για τμήματα που ήδη λειτουργούν.

Η έγκριση των εκπρόθεσμων εγγραφών πραγματοποιείται από τον/την αρμόδιο/α Διευθυντή/ντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Κατά συνέπεια, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα πρέπει να εκτυπώσουν την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής – δήλωση προτίμησής τους και να την καταθέσουν μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως την 21η Σεπτεμβρίου στον Διευθυντή του σχολείου προκειμένου ο τελευταίος να τα αποστείλει στην οικεία Δ.Δ.Ε.

Έναρξη σχολικού έτους 2018-19

Την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου στις 9:00 θα τελεστεί ο Αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους και θα ακολουθήσει η διανομή των σχολικών βιβλίων.
Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχονται σε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας μια επιτυχημένη σχολική χρονιά, με υγεία και πρόοδο.

Εγγραφές μαθητών

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας να προσέλθουν στο σχολείο για την εγγραφή των παιδιών τους.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1.Ηλεκτρονική Δήλωση Προτίμησης ΓΕΛ,

2.Πιστοποιητικό Γέννησης.

Ώρες προσέλευσης: Καθημερινά από 08:30-12:30.

Υπεύθυνη κα Μονεμβασιώτου.

Επιλογή προσφοράς για την πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου στα Χανιά (12-18/12/2018)

TravelBug
IQHolidays
Zorpidis

Επιλέγη η προσφορά HappyDays
Ιδιωτικό Συμφωνητικό

Ενημέρωση γονέων για τις e-εγγραφές

Από σήμερα 3 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 12:00 έως την 9η Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 24:00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα www.e-eggrafes.minedu.gov.gr θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν κατ΄ εξαίρεση ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης για ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών και τους ίδιους τους/τις μαθητές/τριες, εάν είναι ενήλικοι/ες. Οι παραπάνω ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης υποβάλλονται για λειτουργούντα τμήματα.

Επιλογή προσφοράς για εκπαιδευτική επίσκεψη στο CERN 9-13/2/2019

TravelWay