Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών της Ελληνικής Αστυνομίας

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή ιδιωτών στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων με το σύστημα των Γενικών Εξετάσεων του ΥΠΑΙΘ.
Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.
Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 21-7-2014.
Διευκρινίζεται ότι, οι επιτυχόντες θα εγγραφούν στις οικείες Σχολές κατά το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται πρωτίστως στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα και δευτερευόντως στα τηλέφωνα 210-6977774, 210-6977327 και 210-6980910.

Κατεβάστε την υπ” αριθμ. πρωτ. 6000/2/5260-μστ/10-7-2014 εγκύκλιο προκύρηξης του διαγωνισμού του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας

Οι επιτυχίες του 3ου ΓΕΛ Κηφισιάς στον τοπικό τύπο

Οι επιτυχίες των μαθητών του Σχολείου μας στις Πανελλαδικές εξετάσεις, καθώς και η διάκριση στον διαγωνισμό του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων απασχόλησαν τον τοπικό τύπο, και συγκεκριμένα την εφημερίδα Κηφισιά
Δείτε τις σχετικές σελίδες του τεύχους 1238 της 11ης Ιουλίου 2014

Τροποποίηση και συμπλήρωση επί της προκήρυξης εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2014-15

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΥΝΑ:  www.yen.gr τροποποίηση και συμπλήρωση επί της προκήρυξης εισαγωγής σπουδαστών/σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2014-15.
Παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών ( που θα συνοδεύονται από το αποδεικτικό της αίτησης που υπέβαλαν ηλεκτρονικά στο ΥΝΑ) των υποψηφίων σπουδαστών/σπουδαστριών Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2014-15 με τη διαδικασία των πανελλαδικών εξετάσεων του ΥΠΑΙΘ μέχρι την ΤΕΤΑΡΤΗ 16-7-2014 ενώ ως τελευταία ημερομηνία της υγειονομικής τους εξέτασης από τις κατά τόπους  ΥΕΑΝΕΘ ορίζεται η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11-7-2014 .
Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι υποψήφιοι θα πρέπει εντός των προθεσμιών που έχουν τεθεί (16.07.2014 γιατην πρώτη γενική κατηγορία και 14.08.2014 για την δεύτερη γενική κατηγορία) να καταθέσουν τα προβλεπόμενα από την προκήρυξη δικαιολογητικά σε οποιαδήποτε ΑΕΝ της επιλογής τους.
Επιπλέον, συμπληρώνεται το παράρτημα Α΄ της σχετικής προκήρυξης με πιστοποιητικά γνώσης της αγγλικής γλώσσας που γίνονται αποδεκτά.
Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο Γραφείο Ενημέρωσης Πολιτών που βρίσκεται στη Γρ. Λαμπράκη 150 ? Πειραιά και στα τηλέφωνα: 210-4191296, 210-4191480, 210- 4191481 και 210-4191226 καθώς και στα τηλέφωνα που αναγράφονται στη σχετική προκήρυξη.
Κατεβάστε την απόφαση παράτασης του ΥΕΝ

Μεγάλη διάκριση του Σχολείου μας στο πρόγραμμα της καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων

Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα της καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης, που οργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων. Την Τετάρτη 25 Ιουνίου στον τελικό διαγωνισμό, που έλαβε χώρα στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδας- DEREE, το σχολείο  κατέλαβε την 4η θέση πανελλαδικώς. Μία διάκριση που μας τίμησε ιδιαίτερα, λαμβάνοντας υπόψη ότι είχε να αντιμετωπίσει το σκληρό ανταγωνισμό των ιδιωτικών σχολείων όλης της χώρας. Γι? αυτό ουσιαστικά το σχολείο έρχεται στην 1η θέση μεταξύ των δημοσίων σχολείων της χώρας
Συνέχεια

Αποχαιρετιστήριος λόγος της Κλεοπάτρας Καλλωνιάτη στην τάξη του 2014

Ο αποχαιρετιστήριος λόγος της αποφοίτου Κλεοπάτρας Καλλωνιάτη, που εκφωνήθηκε από την ίδια στην γιορτή αποφοίτησης της τάξης του 2014.

Αξιότιμοι κύριε Κούτσικε και κυρία Μουχτή,
Αγαπητοί γονείς, καθηγητές, φίλες και φίλοι, συμμαθητές,
Απόφοιτοι του 2014,
Απευθυνόμενη καταρχάς στους φίλους και στους συμμαθητές μου, θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις πολύτιμες αναμνήσεις που έχω κρατήσει απο όλους εσάς τα τελευταία τρία χρόνια. Μπορεί να μην σας γνώρισα όλους αρκετά, αλλά χάρης εσάς ένιωσα πραγματικά ότι ανήκω κάπου. Όταν ήρθα εδώ, εισέπραξα σε μέγαλο βαθμό και από πολλούς από εσάς την αποδοχή, τον αυθορμητισμό και την φιλικότητά σας. Ήταν κάτι που δεν το περίμενα, κάτι που δεν θα ξεχάσω ποτέ.
Συνέχεια

Παράδοση Απολυτήριων και Βεβαιώσεων Πρόσβασης – Υποστήριξη Μηχανογραφικού Δελτίου

Η παράδοση των Απολυτήριων και των Βεβαιώσεων Πρόσβασης για τους απόφοιτους της Γ΄ Λυκείου θα γίνει την Παρασκευή 4 Ιουλίου, 12:00 με 14:00.
Επιπλέον, όπως έχει ήδη ανακοινωθεί από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι υποψήφιοι ΓΕΛ και ΕΠΑΛ από την Τρίτη 24-6-2014 ως και τη Δευτέρα 14-7-2014, μπορούν να επισκέπτονται την ηλεκτρονική διεύθυνση http://exams.it.minedu.gov.gr και να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το Μηχανογραφικό Δελτίο (Μ.Δ.).
Επειδή κάποιοι υποψήφιοι θα χρειαστούν υποστήριξη για τη συμπλήρωση του δελτίου τους ή ενδεχομένως χρειαστούν να χρησιμοποιήσουν τους υπολογιστές των Λυκείων για την υποβολή του, μετά τις 4-7-2014 και μέχρι τις 14-7-2014 το Σχολείο μας θα λειτουργήσει, σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υπουργείου, ως εξής :

•  Την Τετάρτη 9-7-2014 θα λειτουργήσει σύμφωνα με την προγραμματισμένη εφημερία.
  • Επιπλέον την Τρίτη 8-7-2014, την Παρασκευή 11-7-2014 καθώς και τη Δευτέρα 14-7-2014  θα επιτρέπεται στους υποψηφίους να αποκτήσουν password (αν δεν πρόλαβαν ή αν τον έχασαν) ή/και να αναιρέσουν το ήδη οριστικοποιημένο Μ.Δ. για να οριστικοποιήσουν εκ νέου ένα άλλο Μ.Δ.