Η εγκύκλιος των στρατιωτικών σχολών για το 2014

Δημοσιεύτηκε από το Γενικό Επιτελείο Εθνικής Άμυνας η εγκύκλιος  για τους υποψηφίους για τις στρατιωτικές σχολές για το 2014.
Το χρονοδιάγραμμα ενεργειών των υποψηφίων περιλαμβάνει τις εξής σημαντικές ημερομηνίες
α. Υποβολή Αίτησης-Δικαιολογητικών: έως 12 Μαΐου 2014
(Ημερομηνία στην οποία πρέπει να έχουν περιέλθει στις Σχολές 1ης Προτίμησης- ΔΑΕ/Β1).
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων με Ελλιπή Δικαιολογητικά: έως 30 Μαΐου 2014.
γ. Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών: έως 6 Ιουνίου 2014
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος ? χρόνος) : 13 Ιουνίου 2014.

Κατεβάστε την Εγκύκλιο Στρατιωτικών Σχολών 2014

Δελτίο Τύπου – Διευκρινιστικές Οδηγίες

Προγράμματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2014

Σύμφωνα με το Δελτίο Τύπου του του Υπουργείου Παιδείας σχετικά με  τα προγράμματα των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2014

α) Στις 21 Μαΐου λήγουν τα μαθήματα του σχολικού έτους 2013-2014 .

β) Οι πανελλαδικές εξετάσεις των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄) για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θα αρχίσουν την Τετάρτη 28-5-2014, ενώ οι πανελλαδικές εξετάσεις των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄) θα αρχίσουν την Πέμπτη 29-05-2014. Οι εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων θα ξεκινήσουν το Σάββατο 21-6-2014. Η Υγειονομική Εξέταση και Πρακτική Δοκιμασία των υποψηφίων για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.) θα διεξαχθεί από 23-6-2014 ως και 4-7-2014. Τέλος, οι επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ θα αρχίσουν την Πέμπτη 19-6-2014.

γ) Οι απολυτήριες εξετάσεις για τα μαθήματα που εξετάζονται σε επίπεδο σχολικής μονάδας για την Γ΄ τάξη των ημερήσιων και τη Δ΄ τάξη των εσπερινών Γενικών Λυκείων θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 13-6-2014 για όσους θα έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές και θα διενεργηθούν με βάση το πρόγραμμα που καταρτίζει το κάθε λύκειο χωριστά.

Για αναλυτικούς πίνακες προγραμμάτων κατεβάστε το Δελτίου Τύπου

Πραγματοποίηση τριήμερης εκδρομής της Ά Λυκείου στην Σύρο

Μετά την λήξη της απεργίας της ΠΝΟ τα δρομολόγια των πλοίων εκτελούνται κανονικά από το πρωΐ της Πέμπτης 3/4/2014.
Υπενθυμίζουμε ότι η ώρα συγκέντρωσης στον χώρο του σχολείου είναι αυστηρά 05:45 το πρωΐ.