Εκπαιδευτική εκδρομή στο Λονδίνο

Τα Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικής Δραστηριότητας που διεξάγονται φέτος στο σχολείο μας με τίτλο «Μουσειακή Αγωγή: Γνωριμία με τα Μουσεία της Ευρώπης» και «Αναζητώντας Ελληνικές Αρχαιότητες στο Εξωτερικό» πραγματοποίησαν κοινή εκπαιδευτική εκδρομή στο Λονδίνο από 13 έως 17 Μαρτίου 2024. Οι 40 συνολικά μαθητές/-τριες με συνοδούς εκπαιδευτικούς τους Μ. Αναστασάκη, Χ. Μαρούγκα, Χ. Παγώνη και Α. Σούρρα επισκέφτηκαν το Βρετανικό Μουσείο, το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, το Μουσείο Επιστημών και την Εθνική Πινακοθήκη ερευνώντας βιωματικά τα κύρια εκθέματά τους και, παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στα άλλα βασικά αξιοθέατα της πόλης του Λονδίνου και του Windsor, αποκτώντας μια πολύτιμη εμπειρία επιμόρφωσης και αναψυχής.