Μεγάλη διάκριση του Σχολείου μας στο πρόγραμμα της καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων

Κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα της καλύτερης Εικονικής Επιχείρησης, που οργανώνει το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων. Την Τετάρτη 25 Ιουνίου στον τελικό διαγωνισμό, που έλαβε χώρα στο Αμερικανικό Κολλέγιο Ελλάδας- DEREE, το σχολείο  κατέλαβε την 4η θέση πανελλαδικώς. Μία διάκριση που μας τίμησε ιδιαίτερα, λαμβάνοντας υπόψη ότι είχε να αντιμετωπίσει το σκληρό ανταγωνισμό των ιδιωτικών σχολείων όλης της χώρας. Γι? αυτό ουσιαστικά το σχολείο έρχεται στην 1η θέση μεταξύ των δημοσίων σχολείων της χώρας

Η ομάδα που διακρίθηκε δημιούργησε μία εφαρμογή για smartphones με το όνομα Baby CheckApp, η οποία ενημερώνει και ειδοποιεί τους νέους γονείς ή όσους περιμένουν παιδί για τις εξετάσεις ή/και τα εμβόλια που πρέπει να γίνουν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή των πρώτων  έξι ετών  των παιδιών. Στην εικονική επιχείρηση έλαβαν μέρος είκοσι παιδιά, εκ των οποίων επτά παιδιά έκαναν την τελική παρουσίαση και έλαβαν μέρος στη συνέντευξη ενώπιον της κριτικής επιτροπής. Τα παιδιά που εκπροσώπησαν το σχολείο στο DEREE και βραβεύτηκαν ήταν: η Αμαξά Βασιλική, η Γιαννακοπούλου Ιωάννα, η Λαμπροπούλου Τατιάνα, ο Μαντζαρλής Ορέστης, η Πρεβεζάνου Βερονίκη, η Ντότσι Ρομίνα και ο Φεσσάς Δημήτρης. Ο συντονισμός έγινε από την καθηγήτριά τους Δήμητρα Σουλτάτη, Οικονομολόγο. Επίσης στην ομάδα προσέφεραν  την πολύτιμη βοήθειά τους ως εθελοντές από τη Citibank η Θέτις Γούλιου, η Άννα Λίβα και ο Γιάννος Ιωαννίδης.

Τέλος, η ομάδα Baby CheckApp μετά την τελική παρουσίαση της εφαρμογής δέχτηκε τα προσωπικά συγχαρητήρια του προέδρου και Διευθ/ντος Συμβούλου της S&B κου Οδυσσέα Κυριακόπουλου.

Συγχαρητήρια και πάντα επιτυχίες!