Συμμετοχή σε πρόγραμμα κατά του καπνίσματος

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης των μαθητών για τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος το 3ο ΓΕΛ Κηφισιάς συμμετέχει στο  πρόγραμμα
«Ενέργειες ενημέρωσης και υποστήριξης για την οργάνωση και υλοποίηση προγράμματος αγωγής υγείας για το κάπνισμα στα σχολεία»
Το πρόγραμμα εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Ανάπτυξη Ανθρώπινου δυναμικού ? ΕΣΠΑ» και υλοποιείται από το Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών με την έγκριση και την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και την συνεργασία του Υπουργείου Υγείας.
Συντονιστής του προγράμματος ορίστηκε ο Διευθυντής Κούτσικος Ηλίας, ο οποίος παρακολούθησε τα βιωματικά σεμινάρια- εργαστήρια του προγράμματος.
Εκτός από τις δράσεις που θα υλοποιηθούν εντός Σχολείου προβλέπεται και επίσκεψη των μαθητών σε χώρο της Αντικαρκινικής Εταιρείας, όπου θα ενημερωθούν από ειδικούς επιστήμονες, στο διάστημα 17 με 20 Μαρτίου. Τα έξοδα μεταφοράς των μαθητών καλύπτονται από τους διοργανωτές του προγράμματος.
Δείτε τον δικτυακό τόπο του προγράμματος στο http://www.thetruth.gr