Ενδοσχολική επιμόρφωση από το Ε.Κ.Α.Β.

Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές /-τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν σε επιμορφωτική δράση που διενεργήθηκε από το Εθνικό Κέντρο Άμεσης Βοήθειας (Ε.Κ.Α.Β.) σε θέματα Βασικής Υποστήριξης της Ζωής που αφορούν σε δεξιότητες όπως είναι η παροχή Α΄ Βοηθειών και η εφαρμογή της μεθόδου «ΚΑΡΠΑ». Η επιμορφωτική δράση εντάχθηκε στο πλαίσιο της «10ης Πανελλήνιας Εβδομάδας Εκπαίδευσης και Πρόληψης» η οποία είναι αφιερωμένη σε όλους τους ιατρούς, νοσηλευτές και διασώστες του Ε.Κ.Α.Β.  που έχασαν τη ζωή τους κατά την εκτέλεση του καθήκοντος και έχει στόχο την ευαισθητοποίηση και εκπαίδευση του πληθυσμού σε θέματα πρώτων βοηθειών και πρόληψης ατυχημάτων και τραυματισμών. Ευχαριστούμε θερμά τον εκπαιδευτή και διασώστη του Ε.Κ.Α.Β. κο Γεώργιο Κουσούλη για την πολύτιμη επιμορφωτική εμπειρία που μας προσέφερε με διαδραστικό τρόπο.