ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018

Οι υποψήφιοι δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους βιβλία, τετράδια, σηµειώσεις, διορθωτικό (blanco), υπολογιστικές µηχανές, ηλεκτρονικά µέσα µετάδοσης πληροφοριών (π.χ. κινητά τηλέφωνα, mp3 κτλ), άλλα αντικείµενα, εκτός από αυτά που επιτρέπει η ΚΕΕ, οτιδήποτε άλλο που θα µπορούσε να δολιεύσει τη διαδικασία της εξέτασης (γραµµένα χέρια κτλ.).

•  Επιτρέπεται να έχουν μαζί τους στυλό µπλε ή µαύρο, μολύβια, σβήστρα, νερό.
  • Κάθε υποψήφιος θα παραλάβει µόνο ένα τετράδιο και δεν µπορεί να πάρει δεύτερο, εκτός αν αυτό είναι αρχικά (πριν αρχίσει η εξέταση) κατεστραµµένο.

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΔΙΩΝ:

• Ελέγχουν αν αυτά είναι εσωτερικά καθαρά, δεν έχουν τσαλακωµένα φύλλα και αν έχουν τον ίδιο αριθµό φύλλων µε αυτόν που αναγράφεται στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν τα ατομικά τους στοιχεία σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εσώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν το εξεταζόμενο μάθημα σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Περιμένουν τους επιτηρητές να ελέγξουν ότι ο υποψήφιος έγραψε σωστά τα στοιχεία του, κάνοντας αντιπαραβολή, των στοιχείων που έγραψε, µε αυτά του δελτίου εξεταζοµένου και της κατάστασης στο εσώφυλλο του φακέλου. Οι επιτηρητές επικολλούν τα αυτοκόλλητα αριθμητήρια και τα καλύπτουν με αδιαφανές μαύρο αυτοκόλλητο.
  • Οι εξεταζόμενοι δεν γράφουν τίποτα άλλο στο τετράδιο τους, το κλείνουν και περιμένουν με απόλυτη ηρεμία τα θέματα.

ΜΕΤΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΜΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ:

• Πρέπει να ελέγξουν αν έχουν πάρει όλες τις σελίδες που πρέπει να είναι διαφορετικές μεταξύ τους.
  • Πρέπει να ελέγξουν αν είναι όλες οι σελίδες ευανάγνωστες.
  •  Πρέπει να ελέγξουν αν τα θέµατα αντιστοιχούν σύµφωνα µε το πρόγραµµα στο µάθηµα της ηµέρας και στην κατεύθυνσή τους όταν πρόκειται για µάθηµα κατεύθυνσης.
  • Πρέπει να διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες (τελευταία σελίδα).
  •  Δεν πρέπει να χρησιµοποιούν blanco για το σβήσιµο.
  • ∆εν µπορούν να γράφουν πράγµατα άσχετα µε το εξεταζόµενο αντικείµενο.
  • Πρέπει στην 1η σελίδα του τετραδίου στο επάνω µέρος να γράψουν το εξεταζόµενο µάθηµα και την ηµεροµηνία όπως αυτά αναγράφονται στο πάνω µέρος της 1ης σελίδας των θεµάτων.
  • Μπορούν να χρησιµοποιήσουν ως πρόχειρο τα αµέσως προηγούµενα φύλλα (πριν από το millimetre), στο τέλος του τετραδίου, αναγράφοντας την ένδειξη ΠΡΟΧΕΙΡΟ σε όσες σελίδες χρησιµοποιήσουν, οι οποίες δεν βαθµολογούνται σε καµία περίπτωση
  • Οι επιτηρητές γράφουν στον πίνακα τις ώρες έναρξης, δυνατής αποχώρησης και λήξης, καθώς και κάθε άλλη παρατήρηση που ανακοινώνει η Λυκειακή Επιτροπή.
  •  ∆εν επιτρέπεται η είσοδος σε κανένα µαθητή µετά την διανοµή των θεµάτων.
  •  Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε διευκρίνιση, πληροφορία ή επεξήγηση στους εξεταζόµενους εκτός των οδηγιών, διευκρινήσεων ή πληροφοριών που διαβιβάζονται σε αυτούς από την Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων δια των Λυκειακών Επιτροπών, τις οποίες ανακοινώνουν στους εξεταζόµενους οι επιτηρητές χωρίς να προβαίνουν σε δικές τους διευκρινίσεις.
  • Κατά τη διάρκεια της εξέτασης δεν επιτρέπεται στους εξεταζόµενους να βγουν από την αίθουσα χωρίς τη συνοδεία επιτηρητών.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΕΤΡΑΔΙΩΝ

• Οι υποψήφιοι παραδίδουν τα γραπτά τους στους επιτηρητές μετά τη λήξη του δυνατού χρόνου αποχώρησης ή με τη λήξη του χρόνου εξέτασης. Στην δεύτερη περίπτωση οι επιτηρητές λένε στους εξεταζόµενους να κλείσουν τα τετράδιά τους και τους καλούν έναν – έναν να τα παραδώσουν.
  • Οι επιτηρητές κατά την παραλαβή των δοκιµίων έλεγχουν τα ατοµικά στοιχείων των µαθητών . ∆ιαγράφουν χιαστί τα κενά διαστήµατα στο γραπτό, θέτουν την υπογραφή τους στο τέλος του κειµένου των απαντήσεων που υποδεικνύεται από τον εξεταζόµενο, και διαγράφουν χιαστί τον κενό χώρο κάτω από την υπογραφή τους, καθώς και αυτόν της επόµενης λευκής σελίδας. Τέλος παρουσία του εξεταζόµενου καλύπτουν µε το αδιαφανές αυτοκόλλητο τα στοιχεία του υποψηφίου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!
Υποψήφιος που φέρει µαζί του στην αίθουσα στην οποία εξετάζεται αντικείµενο ή µέσο από αυτά που απαγορεύονται, αντιγράφει κατά τη διάρκεια της εξέτασης από βιβλίο ή οποιουδήποτε είδους σηµειώσεις ή από γραπτό δοκίµιο άλλου εξεταζόµενου, θορυβεί και δε συµµορφώνεται µε τις υποδείξεις των επιτηρητών εµποδίζοντας την εξέταση άλλων εξεταζοµένων αποµακρύνεται από την αίθουσα εξέτασης µε αιτιολογηµένη απόφαση της Λυκειακής Επιτροπής και βαθµολογείται µε τον κατώτερο βαθµό µηδέν (0)