Πρόγραμμα Ασφαλούς Οδήγησης

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές/-τριες της Γ’ Λυκείου παρακολούθησαν το Πρόγραμμα  Ασφαλούς Οδήγησης που διοργανώνουν  η «ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ» σε συνεργασία με το «Junior Achievement Greece».  Η παρουσίαση εντάσσεται στο πλαίσιο ενεργειών ΕΚΕ (‘Drive Change. Move Safely’) και παρουσιάζεται στα σχολεία όλης της χώρας με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα οδικής ασφάλειας.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν για βασικά θέματα που αφορούν στη συμπεριφορά του οδηγού σε συνάρτηση με την ταχύτητα οδήγησης, τη χρήση αλκοόλ, τη χρήση κινητού κ.α. και προβληματίστηκαν με την ψευδαίσθηση της ασφάλειας και της επαρκούς εκτίμησης της κινητικής κατάστασης που μπορεί να του προκληθεί.

Ευχαριστούμε πολύ τους διοργανωτές κο Θανάση Χούντρα, εκπαιδευτή υποψήφιων οδηγών, και την κα Ελένη Χελιώτη, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων του JA.